Užhorod.info

Erb města Užhorod

Jestliže cestujete na Ukrajinu jako turista, jste občan některého ze státu EU a nebudete-li se zde zdržovat déle než 3 měsíce, pak vízum nepotřebujete. Vízum je nutné například při delším pobytu nebo chcete-li na Ukrajině pracovat. Při pobytu v Užhorodu se nemusíte 3 měsíčního omezení obávat - hraniční přechod je kousek a stačí vycestovat na otočku.

Pozor: ukrajinští pohraniční úředníci se vás na vízum ptát budou. V tom případě stačí říct, že cestujete jako turista a věc je pro vás vyřízena.

Drobnou nepříjemností může být nutnost vyplnit Imigration Card (viz. příloha: imigrační karta, immigration card. Tyto formuláře dostanete v průběhu čekání na hranici, takže se po nich nemusíte shánět. Vyplnění by mělo proběhnout při čekání na odbavení. Jestliže kartu vyplníte chybně, pak při vlastní kontrole dostanete možnost jí opravit. Polovinu formuláře vám po kontrole vrátí a měli by jste ji mít po celou dobu pobytu u sebe a při výjezdu z Ukrajiny jí předložit společně s pasem.

Jestliže cestujete vlastním autem, tak ho musíte také vyvézt. Nepodlehněte vysokým cenám vozidel na Ukrajině a auto zde neprodávejte. Znamenalo by to pro vás problémy. (vývoz automobilů na Ukrajinu a jejich následný prodej je mimo obsahový rozsah tohoto webu).

Zdravotní pojištění: obvykle se vždy pro cesty do zahraničí doporučuje uzavření zdravotního připojištění, já nebudu vyjímkou, protože nechci aby se se mou někdo v budoucnu soudil, ale zvažte následující informace: jestliže pobýváte v Užhorodu, pak na Slovensko, kde se úplatní vaše české pojištění to je 4 km. Za zdravotní ošetření na Ukrajině budete platit ať už zdravotní pojištění máte a nebo nemáte. Ano pojišťovna vám bude tvrdit, že ošetření hrazené v hotovosti vám zpětně proplatí - pokud jí dodáte vyplněný a potvrzený formulář. Takže vám přejí hodně štěstí až budete na Ukrajině přesvědčovat lékaře ať vám vyplní a potvrdí formulář, který je v cizím jazyce. Samozřejmě při dlouhodobém pobytu v nemocnici se vám nějakou dohodu asi uskutečnit podaří. Nutné je také říct, že ceny Ukrajinského placeného zdravotnictví jsou často přívětivější než ceny českého v rámci pojištění "bezplatného". Například velmi doporučuji si z Užhorodu přivézt brýle nebo kontaktní čočky a navštívit zde zubaře.

Plánek Užhorodu « » popis Užhorodu, turistické zajímavosti « » Užhorodský hrad « » Něvické « » Ubytování v Užhorodu « » Doprava do Užhorodu « » Přeprava po Užhorodu « » Víza, formality « » Služby pro turisty « » Historické pohlednice « » Současné pohlednice « » Historie města

Jestliže objevíte jakoukoliv chybu, nepřesnost nebo zastaralou informaci, pak mne prosím informujte. Budu vděčný za jakýkoliv materiál týkající se Užhorodu a okolí. Zajímají mne vaše příběhy, zážitky, poznatky, fotografie, pohlednice, poštovní známky, propagační materiály atd. Vítám návrhy na spolupráci. Kontakt je petr@uzhorod.cz, použít můžete také kontaktní formulář.

Užhorod.info je informační web o hlavním městě Zakarpatí Užhorodu. Web jsem začal psá jako jeho častý návštěvník a dnes jej spravuji už jako obyvatel Užhorodu. Pro zájemce o Ukrajinu, Podkarpatskou Rus a Užhorod nabízím komerční služby na webu Uzhorod.cz.

Turistům mohu pomoci zorganizovat vyjímečný pobyt za cenu, které bude nižší než s cestovkami. Přímo v Užhorodu nabízím krátkodobé ubytování v domku v centru města a v panelákovém bytě. Neváhejte mne kontaktovat na petr@uzhorod.cz

Doporučuji:

Na sociálních sítích provozuji k tématu následující stránky: