Užhorod

Erb města Užhorod

Užhorod má díky své poloze a pestré historii neopakovatelnou atmosféru s kosmopolitní příchutí. Všechny státy pod jejichž správu Užhorod v minulosti spadal v něm zanechaly svůj nesmazatelný odkaz. Nejen samotný Užhorod nabízí dostatek vyžití pro turisty, ale pro tyto účely je velmi zajímavé jeho blízké, ale i široké okolí.

Ze slovenské hranice je to do centra Užhorodu 4 kilometry. Centrum města se nachází okolo Divadelního náměstí v okolí pěšího mostu přes řeku Už. V centru se nachází bývalá synagoga, ve které dnes sídlí filharmonie. Bohužel početná židovská komunita je již minulostí. Vedle synagogy začíná malá školní železnice, která jezdí v letním období asi 1km podél řeky a probíhá na ní výuka studentů dopravní školy. Od Divadelního náměstí začíná Nábřeží Nezaležnosti na kterém můžeme vidět nejdelší lipovou alej v Evropě. Z náměstí na severovýchodě mezi ulicemi Dovženka, Ferdincja Rákocsyho a Vološyna se nachází spousty obchůdků a kaváren s předzahrádkami. Většina historických domů má nanejvýš 2 patra, a proto vypadá centrum velmi útulně. Na Županském náměstí najdete historickou budovu Županátu, kde za 1. československé republiky úřadoval zemský sněm. V dnešní době je v budově Zakarpatské muzeum umění pojmenované podle J.Bokšaje. V muzeu se pořádají výstavy regionálních umělců. Na náměstí Korjatoviče je velké stanoviště taxíků. Po ulici Duchnoviča dojdeme k užhorodské dvouvěžaté katedrále. Při stavbě v roce 1646 byla součástí jezuitského kláštera. V roce 1773 byla přeměněna na řecko-katolickou, v roce 1945 na pravoslavnou a dnes opět slouží řeckým katolíkům (unionistům). Její vnitřní výzdoba je barokní a vnější vzhled klasicistní. Od katedrály je to už jen kousek k Užhorodskému hradu vedle kterého se nachází skanzen rusínské kultury. Z hradu můžeme okolo ulice Ivana Olbracha dojít do botanické zahrady užhorodské univerzity. Mezi nejvzácnější exponáty patří tibetské metasekvoje, které byly dlouho považovány za vyhynulé. Na ulici Ivana Olbrachta z pod obité omítky vystupuje starý reklamní nápis který v češtině hlásá: "pražská šunka, limo, pivo, čerstvé čajové máslo, káva", pod ním je vše zopakováno v maďarštině. Na okraji města, v místech bývalého Horjanského hradu stojí Horjanská rotunda z 11.století. Její zdi jsou až 2,5 metrů silné. V rotundě jsou zachovány cenné fresky z roku 1360. Asi 1,6 kilometrů od hradu je hlavní vlakové nádraží a kousek od něj i autobusové. Vlakové nádraží je velmi velkoryse zrekonstruováno. Úzkou uličkou severně od hradu lze po schodech sestoupit k menšímu perečinskému nádraží odkud vyjíždí autobusy a maršutky do údolí Uže severně od města (Turja Bystra, Užok, Perečin, Turička, Turji Remety atd. Za návštěvu zcela jistě stojí také velká tržnice, která je napůl krytá a nákupní centrum Ukrajina.

Zajímavostí Užhorodu jsou sídlištní balkóny obrostlé vinnou révou.

Plánek Užhorodu « » popis Užhorodu, turistické zajímavosti « » Užhorodský hrad « » Něvické « » Ubytování v Užhorodu « » Doprava do Užhorodu « » Přeprava po Užhorodu « » Víza, formality « » Služby pro turisty « » Historické pohlednice « » Současné pohlednice « » Historie města

Jestliže objevíte jakoukoliv chybu, nepřesnost nebo zastaralou informaci, pak mne prosím informujte. Budu vděčný za jakýkoliv materiál týkající se Užhorodu a okolí. Zajímají mne vaše příběhy, zážitky, poznatky, fotografie, pohlednice, poštovní známky, propagační materiály atd. Vítám návrhy na spolupráci. Kontakt je petr@uzhorod.cz, použít můžete také kontaktní formulář.

Užhorod.info je informační web o hlavním městě Zakarpatí Užhorodu. Web jsem začal psá jako jeho častý návštěvník a dnes jej spravuji už jako obyvatel Užhorodu. Pro zájemce o Ukrajinu, Podkarpatskou Rus a Užhorod nabízím komerční služby na webu Uzhorod.cz.

Turistům mohu pomoci zorganizovat vyjímečný pobyt za cenu, které bude nižší než s cestovkami. Přímo v Užhorodu nabízím krátkodobé ubytování v domku v centru města a v panelákovém bytě. Neváhejte mne kontaktovat na petr@uzhorod.cz

Doporučuji:

Na sociálních sítích provozuji k tématu následující stránky: