Užhorod.info

Erb města Užhorod

Vzhledem k velikosti města je možné pohybovat se zde pěšky. Také můžete využít relativně levné taxíky. Velmi často zde jezdí maršrutky.

Jestliže využíváte vlastního vozidla pak počítejte s tím, že místní řidiči jezdí "italským" stylem a pravidla silničního provozu zde nejsou striktně dodržována. Velkou výhodou jsou místní ceny pohonných hmot. Příjemní jsou i policisté a leckterý přestupek lze vyřešit mnohem menší platbou než v Čechách.

Cestování mimo Užhorod

Cestování vlakem nedoporučuji. Jedenkrát se svézt po široko-kolejce je příjemná atrakce, ale jinak je vlaková přeprava na nic.

Klasické autobusové linky (rajzové autobusy) je vhodné využít pouze na delší vzdálenosti. Jestliže do nich nastupujete na autobusovém nádraží pak se lístky kupují v pokladně nádraží nebo lze také nastoupit "hned za branou" a platit řidiči, jízdné pak může být levnější.

Ideálním dopravním prostředkem jsou maršrutky (minibusy, tzv. sdílené taxi). Nemají pevný jízdní řád, ale zato jezdí velmi často. Čím blíž se blíží večer, tím je jejich frekvence menší. V maršutce se nejčastěji platí až při výstupu. Stanoviště maršutek nemusí být vždy schodné s autobusovým nádražím a ve městě jich bývá několik. Přesné umístění stanoviště vám prozradí místní. Např. z Užhorodu vyjíždějí maršutky směr Mukačevo od hotelu Zakarpattia. Pokud je maršrutka prázdná, pak vám zastaví kdekoliv (jen stačí mávnout).

Nejraději po Zakarpatti cestuji stopem. Stopování je zde výrazně jiné než v ČR. Zvykem je řidiči za svezení platit, proto je zde stop také velmi rychlým způsobem přepravy. Stopovat můžete také autobusy nebo maršrutky. Zajímavým a užitečným místním zvykem, zvláště na vesnicích je to, že někteří řidiči osobních aut, kteří někam vyjíždějí se zastaví na místní autobusové zastávce a poberou zde pasažéry. Na Zakarpatí se nemusíte přizpůsobovat dopravě - tady se doprava přizpůsobí vám, výhoda divokého kapitalizmu.

S tímto textem souvisí stránka Uzhorod.info - doprava do Užhododu

Plánek Užhorodu « » popis Užhorodu, turistické zajímavosti « » Užhorodský hrad « » Něvické « » Ubytování v Užhorodu « » Doprava do Užhorodu « » Přeprava po Užhorodu « » Víza, formality « » Služby pro turisty « » Historické pohlednice « » Současné pohlednice « » Historie města

Jestliže objevíte jakoukoliv chybu, nepřesnost nebo zastaralou informaci, pak mne prosím informujte. Budu vděčný za jakýkoliv materiál týkající se Užhorodu a okolí. Zajímají mne vaše příběhy, zážitky, poznatky, fotografie, pohlednice, poštovní známky, propagační materiály atd. Vítám návrhy na spolupráci. Kontakt je petr@uzhorod.cz, použít můžete také kontaktní formulář.