Užhorod.info - hrad Něvické

Severně od Užhorodu na výrazném skalním ostrohu najdeme nad řeku Už impozantní rujiny mohutného gotického hradu Něvické z 12. století .

Pod hradem jsou patrné výstupy vulkanických výlevů. Nedaleko od hradu se nachází udržovaný Wagnerův park, který byl založen v roce 1879 z iniciativy místních patriotů na počest uherského učence Karla Wagnera. Hrad Něvické nejzachovalejší zříceninou Zakarpatí. Protože je dobře vidět z hlavní cesty, které vede z Užhorodu do Velkého Berezna, tak vytváří výraznou krajinnou dominantu. První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1247. Hrad byl v té době těžko přístupný a navíc velmi dobře opevněn. Do hradu se vcházelo po dřevěném 3m širokém padacím mostě, který byl upevněn na mohutných pilířích. samotný vstup do hradu byl široký pouze 2 metry a za ním následovala další hradba. V průběhu let hrad Něvické zažíval těžké a bouřlivé časy. Hrad byl jedním z center povstání proti uherskému králi v letech 1317-1322. V čele povstání stál užanský župan Petr Petuni. Po porážce povstání přechází hrad do majetku rodu Drugethovců stejně jako užhorodský hrad. V následující přestavbě získal hrad ještě mohutnější opevnění. V roce 1644 byl hrad během povstání Jiřího II. Rákocziho proti rakouskému císaři pobořen. Od té doby nebyl opravován a jen chátral. Až na přelomu 19. a 20.století došlo k částečnému zakonzervování hradu. V dnešní době probíhá na hradě archeologický průzkum a restaurátorské práce. Nejzachovalejší části hradu je zastřešená bašta u zřícenin ochranných bastionů.

Hrad Něvické je ideálním turistickým cílem pro návštěvníky Užhorodu. Pod hradem se nachází několik útulných restaurací. Je zde také jeden z mála zakarpatských autokempů a v Uži jsou pod hradem místa vhodná ke koupání.

Taxi z Užhorodu stojí až nahoru na hrad 30 - 40 hriven (podle toho jaké máte smlouvací schopnosti, vhodnější je cenu dohodnout dopředu). Z podhradí jezdí na hlavní užhorodské nádraží vlak. Jízdní řád na nádraží sice nenaleznete, ale nikdy jsem s tím neměl problém, vždy jsem počkal až se u nástupiště nashromáždí lidé a pak jsem se k nim přidal. Jízdenka do Užhorodu stojí 1 hrivnu a platí se ve vlaku přímo průvodčímu (je možné že jízdné bude vyšší v případě, že budete jízdenku lístek). S cestováním vlakem opačným směrem zkušenost nemám.

Vzhledem k tomu, že projížďka místním vlakem je velmi silným zážitkem (a to nejen díky širokorozchodným kolejím) tak právě výlet na Něvické doporučuji spojit s touto atrakcí a po zpáteční cestě místo taxi využít vlak.

Plánek Užhorodu « » popis Užhorodu, turistické zajímavosti « » Užhorodský hrad « » Něvické « » Ubytování v Užhorodu « » Doprava do Užhorodu « » Přeprava po Užhorodu « » Víza, formality « » Služby pro turisty « » Historické pohlednice « » Současné pohlednice « » Historie města

Jestliže objevíte jakoukoliv chybu, nepřesnost nebo zastaralou informaci, pak mne prosím informujte. Budu vděčný za jakýkoliv materiál týkající se Užhorodu a okolí. Zajímají mne vaše příběhy, zážitky, poznatky, fotografie, pohlednice, poštovní známky, propagační materiály atd. Vítám návrhy na spolupráci. Kontakt je petr@uzhorod.cz, použít můžete také kontaktní formulář.
pohlednice 001
další pohlednice

Užhorod.info je informační web o hlavním městě Zakarpatí Užhorodu. Web jsem začal psá jako jeho častý návštěvník a dnes jej spravuji už jako obyvatel Užhorodu. Pro zájemce o Ukrajinu, Podkarpatskou Rus a Užhorod nabízím komerční služby na webu Uzhorod.cz.

Turistům mohu pomoci zorganizovat vyjímečný pobyt za cenu, které bude nižší než s cestovkami. Přímo v Užhorodu nabízím krátkodobé ubytování v domku v centru města a v panelákovém bytě. Neváhejte mne kontaktovat na petr@uzhorod.cz

Doporučuji:

Na sociálních sítích provozuji k tématu následující stránky: