Užhorod, Užgorod, Uzhhorod

Erb města Užhorod

V době kdy jsem volil vhodnou doménu pro web o Užhorodu tak nebylo mým největším problém najít volnou doménu, ale to jakou doménu mám vůbec hledat. Město Užhorod má totiž mnoho názvů v různých jazycích a vzhledem, k tomu že se při jeho zápisu převážně používá cirilice, tak je zde také několik možností přepisu do latinky.

Užhorod se v ruštině a ukrajinštině píše Ужгород. Rusky se vyslovuje gorod a ukrajinsky Užhorod. V běloruštině Ужгарад. (O rusínštině se pro složitost, několik dialektů, psaní cyrilicí i latinkou raději zmiňovat nebudu a stejně tak pominu staroslověnštinu /církevní slovanský jazyk/).

Česky a slovensky se město jmenuje Užhorod, i když v Čechách lze občas zaslechnout výslovnost Užgorod.

V polštině Użgorod, Użhorod (lze zde najít podobnou záměnu h a g jako v češtině). Maďarsky je nazýván Ungvár. V němčině Ungwar.

V Jidiš se jméno Užhorodu píše אונגװיר (vyslovováno: Ungvir, Ingver, Yngvyr).

V angličtině se město nazývá Uzhhorod (podle ukrajinské výslovnosti). V dřívějších dobách, za časů sovětského svazu se ovšem i v angličtině používalo označení Uzhgorod.

V minulosti byly používány i následující jména Ongvar, Hungvar, Unguyvar a Ungvar.

Plánek Užhorodu « » popis Užhorodu, turistické zajímavosti « » Užhorodský hrad « » Něvické « » Ubytování v Užhorodu « » Doprava do Užhorodu « » Přeprava po Užhorodu « » Víza, formality « » Služby pro turisty « » Historické pohlednice « » Současné pohlednice « » Historie města

Jestliže objevíte jakoukoliv chybu, nepřesnost nebo zastaralou informaci, pak mne prosím informujte. Budu vděčný za jakýkoliv materiál týkající se Užhorodu a okolí. Zajímají mne vaše příběhy, zážitky, poznatky, fotografie, pohlednice, poštovní známky, propagační materiály atd. Vítám návrhy na spolupráci. Kontakt je petr@uzhorod.cz, použít můžete také kontaktní formulář.

Užhorod.info je informační web o hlavním městě Zakarpatí Užhorodu. Web jsem začal psá jako jeho častý návštěvník a dnes jej spravuji už jako obyvatel Užhorodu. Pro zájemce o Ukrajinu, Podkarpatskou Rus a Užhorod nabízím komerční služby na webu Uzhorod.cz.

Turistům mohu pomoci zorganizovat vyjímečný pobyt za cenu, které bude nižší než s cestovkami. Přímo v Užhorodu nabízím krátkodobé ubytování v domku v centru města a v panelákovém bytě. Neváhejte mne kontaktovat na petr@uzhorod.cz

Doporučuji:

Na sociálních sítích provozuji k tématu následující stránky: