Užhorod.info

Erb města Užhorod

Autem je to z Prahy do Užhorodu 752 Km, z Brna 550 Km, z Olomouce 490Km a z Ostravy 450Km. Bohužel z ČR nyní přímá letecká linka do Užhorodu neexistuje (přestože v Užhorodu je mezinárodní letiště, z kterého například do Maďarska fungují pravidelné lety). Na této stránce se tedy soustředím na jiné možnosti dopravy.

Minibusy: Nejčastější a nejpohodlnější způsob dopravy z ČR do Zakarpatské oblasti. Cestování minibusem není nejlevnější volba, cesta stojí okolo 60$ 80$. Na druhé straně vás a vaše zavazadla vyzvedne řidič doma a na Zakarpatí vás doveze až na místo určení - jestliže máte více zavazadel a nebo cestujete do zapadlejšího místa Zakarpatí tak vám doporučuji připlatit si za minibus. Pro cestu pouze do Užhorodu, Čopu nebo Mukačeva bude vhodnější zvolit jiný způsob. V minibusech bývá okolo 12 míst. V ceně jízdenky bývá při zpáteční cestě obvykle rychlejší odbavení na ukrajinsko - slovenské hranici a poplatek za shovívavost celních úředníků. Při volbě tohoto způsobu dopravy počítejte s delší dobou na cestu, důvodem jsou slovenští celníci a také výše zmíněné rozvážení pasažérů. Část zpoždění ovšem řidiči mikrobusů doženou velmi svižnou jízdou. Výhodou mikrobusu je také přizpůsobivost potřebám pasažéru co se týká přestávek na cestě. Mikrobusů jezdí opravdu velké množství a to z každého českého i moravského regionu. Jízdní řády mikrobusů nikde nehledejte, nejedná se totiž o klasické oficiální dopravce. Doby odjezdů vám řeknou řidiči po telefonu. Každý kdo pravidelněji jezdí na Ukrajinu má jistě několik čísel na tyto přepravce, takže stačí o ně poprosit.

Přímé autobusové linky: Tento způsob jsem ještě nikdy nepoužil. Výhodou je přednostní odbavení na hranicích, ale na česko - slovenské hranici přesto ke zdržování dochází. Přímé autobusy bývají drahé, nepohodlné a mívají zpoždění (Regabus z Prahy do Chustu 1300Kč /září 2008/). Z Užhorodu do Prahy jezdí 3-6 přímých autobusů denně a opačným směrem to bude pravděpodobně stejné.

Autobus s přestupem: Pokud jedete pouze do Užhorodu pak tento způsob doporučuji nejvíc, samozřejmě za předpokladu, že dopravu vhodně naplánujete. Osvědčila se mi kombinace Student Agency (z Prahy nebo Brna do Košic) a Eurobusu (z Košic do Užhorodu nebo Mukačeva). Student Agency si z Prahy počítá 500 CZK (otevřená jízdenka) a Eurobus 150 SSK 170SSK / 5,64€, takže cesta je celkem levná. Tyto autobusy mají nárok na přednostní odbavení a SA na rozdíl od přímých autobusů rychle projíždí česko - slovenskou hranici. Při přestupu v Košicích se můžete protáhnout a jestliže z Prahy vyjedete již v 19 hodin, pak budete mít dost času prohlédnout si pěkné historické centrum Košic (než jsem tam byl poprvé tak jsem si hloupě myslel, že v Košicích není co k vidění), které je nedaleko od nádraží. Nevýhodou autobusové přepravy s přestupem je to, že vhodných spojů jezdí velmi málo (1 - 2 denně). Pro někoho může být také problém, že Student Agency má velmi málo zastávek po trase.

Vhodný spoj:

Jízdenky na spoj Košice - Užhorod si můžete zakoupit v kanceláři Eurobusu na Košickém autobusovém nádraží (otvírají v 6 hodin). Místenky sice neprodávají, ale prodají jen tolik jízdenek kolik je míst v autobuse. Podle mých zkušeností autobus Eurobusu jezdí poloprázdný. Autobus Student Agency je ale nutné rezervovat s dostatečným předstihem. Jízdní řád se může měnit a proto si odjezdy vždy ověřte na www.studentagency.cz a www.eurobus.sk. Poznámka: Eurobus jezdí také Praha - Košice, ale za cestu si účtují o pár korun víc (595 CZK nebo 726 SSK). Z Prahy je také rychlý spoj s přestupem v Prešově, ale ten jsem nikdy nepoužil.

vlastním automobilem: Ideální jestliže chcete procestovat větší kus Zakarpatí. Pro cestu pouze do Užhorodu mi osobně tento způsob dopravy nevyhovuje. Jestliže cestujete autem pak pro vjezd na Ukrajinu musíte být v technickém průkazu zapsaný jako majitel vozidla nebo musíte mít od majitele notářsky ověřenou a přeloženou plnou moc. K povinnému vybavení automobilu na Ukrajině patří hasící přistroj (nebo písek - neověřeno). Problémem pro toho kdo jede na Ukrajinu poprvé autem může být problém přejezd ukrajinsko-slovenské hranice - jestliže nechcete příliš dlouho čekat tak musíte mít "ostré lokty", být dostatečně drzí a průbojní nebo mít připraveny peníze na úplatek. Fronta tam totiž bývá nekonečná a "poctivé čekání" je pouze pro otrlé. Výhodou je velmi nízká cena pohonných hmot (nafta 3,65 - 3,70 hriven). Jako pojištění platí "zelená karta".

vlakem do Košic pak vlastním automobilem: velmi zajímavá možnost. ČD vás přepraví z Prahy do Košic společně s vašim vozidlem za velmi výhodnou cenu. Při zakoupení zpáteční jízdenky stojí jedna cesta řidiče i auta pouze 518 Kč (dnes už to vyjde zhruba o tisícovku víc), což je perfektní vezmete-li v úvahu pohodlnost takové cesty. Ve vlaku se vyspíte a pak dojedete zbývajících 94 Km vlastním autem. Tzv. autovlak do Košic jezdí denně z Prahy v 20:02 (příjezd do Košic 6:48). V opačném směru 22:18 (z Košic), 8:30 (příjezd do Prahy). Nevýhodou je, že výška vozidla je omezena na 1,5 metru a proto jsem tuto nabídku osobně ještě nevyužil. Dalším problémem, je to že auto jde naložit v ČR pouze v Praze. Před cestou doporučují navštívit následující odkazy: autovlaky, noční autovlak Praha - Košice a denní autovlak Praha - Košice.

vlakem: málo využívaná možnost. Využít lze trasu Praha, Olomouc, Ostrava - > Košice a pak Košice -> Čierná nad Tisou / Čop. Také je možné kombinovat vlak do Košic a následně přestoupit na autobus do Užhorodu. Jestliže jedete vlakem až do Čopu, pak je lepší do Užhorodu dojet maršutkou, kterých po této trase jezdí opravdu hodně. Vlak Čop -> Užhorod nedoporučuji. Cestování vlakem je pohodlné (ale pohodlí ve vlaku není vždy jistotou) a nabízí relativně bezproblémové přejezdy hranic na druhou stranu je hodně drahé. Cenu lze hodně srazit pomocí různých slev, ale nikdy jsem se neodhodlal obětovat čas a pokusit se proniknout do nepřehledného slevového systému ČD. V případě cesty vlakem doporučuji spíš nekupovat jízdenku u ČD ale raději u slovenských drah (kombinace s kilometrickou bankou). Pro někoho může být vhodné využít vlaku ke zpáteční cestě - odbavení v Čopu začíná v 19 hodin (Kyjevského času) a následně přestoupit v Košicích (vlak bývá prázdný a je možné se v kupé natáhnout a prospat). Pozor slovenští celníci v Čierné nad Tisou vám téměř rozeberou kupé a tam kde nestrčí nos, tam nacpou kameru. Kupodivu zavazadla často nekontrolují vůbec.

kolo, motorka, autostop a jiné alternativy: nic s toho nemám odzkoušeno. Cesta motorkou bude asi ideální možnost, zvlášť protože s ní lze na hranici objet frontu čekajících aut. Pozor: hraniční přechod Vyšné Nemecké / Užhorod už není jako v dřívějších dobách určen pro pěší (viz.hraniční přechody). Prosím ty, kteří mají zkušenost s alternativními způsoby dopravy, aby mi je zaslali na email.

hraniční přechody: pro cestu do Užhorodu se nejvíc nabízí přechod Vyšné Nemecké - Užhorod. Tento přechod není určen pro pěší. Pěšky lze přejít přes přechod Ubla (asi 30 km severně od Vyšné Nemecké). V Uble bývá často rychlejší odbavení. Při přejezdu Slovenskem je vhodné poslouchat rádio, ve kterém se dozvíte aktuální situaci na hraničních přechodech. Jestliže budete cestovat vlakem pak pojedete přes přechod Čierna nad Tisou. Někdy při cestě do Zakarpatí je vhodné použít maďarsko - ukrajinské hraniční přechody Záhory nebo Lužánka, ale to se netýká cest pouze do Užhorodu a proto se této možnosti zde nebudu věnovat.

Poznámka: Informace na této stránce se snažím udržovat co nejvíc aktuální, přesto prosím berte v úvahu, že většinou reaguji až s nějakým časovým odstupem po změnách, proto chápejte výňatky z jízdních řádů, ceny jízdenek a podobně pouze jako orientační.

S tímto textem souvisí: přeprava po Užhorodu a víza, formality.

Plánek Užhorodu « » popis Užhorodu, turistické zajímavosti « » Užhorodský hrad « » Něvické « » Ubytování v Užhorodu « » Doprava do Užhorodu « » Přeprava po Užhorodu « » Víza, formality « » Služby pro turisty « » Historické pohlednice « » Současné pohlednice « » Historie města

Jestliže objevíte jakoukoliv chybu, nepřesnost nebo zastaralou informaci, pak mne prosím informujte. Budu vděčný za jakýkoliv materiál týkající se Užhorodu a okolí. Zajímají mne vaše příběhy, zážitky, poznatky, fotografie, pohlednice, poštovní známky, propagační materiály atd. Vítám návrhy na spolupráci. Kontakt je petr@uzhorod.cz, použít můžete také kontaktní formulář.

Užhorod.info je informační web o hlavním městě Zakarpatí Užhorodu. Web jsem začal psá jako jeho častý návštěvník a dnes jej spravuji už jako obyvatel Užhorodu. Pro zájemce o Ukrajinu, Podkarpatskou Rus a Užhorod nabízím komerční služby na webu Uzhorod.cz.

Turistům mohu pomoci zorganizovat vyjímečný pobyt za cenu, které bude nižší než s cestovkami. Přímo v Užhorodu nabízím krátkodobé ubytování v domku v centru města a v panelákovém bytě. Neváhejte mne kontaktovat na petr@uzhorod.cz

Doporučuji:

Na sociálních sítích provozuji k tématu následující stránky: